Kalıp İmalatı

Kalıp imalatı, inşaat alanında birçok yönden avantaj getirecek olan bir hizmet grubudur. Çünkü bu sistemlerin içinde perde, radye temel kiriş, soket kolon ve döşeme kalıpları gibi kapsamlı hizmetler yer almaktadır. Asun inşaat olarak, 12 yıllık bilgi birikimimizle ulusal ya da uluslararası firmaların taleplerine yanıt vermeyi başarmaktayız. Kalıp imalatında farklı tip yöntemler kullanarak, teknolojiden yararlanıyoruz. Bu yöntemler, duvar kalıplarının kolayca yapılması açısından büyük bir öneme sahiptir. Kalıp imalatları, kapsamlı hizmetler olduğu için bu yönde yapılan çalışmaların teknikleri ve kullanılan malzemeler değişkenlik göstermektedir.

Firmamız, teknolojik gelişimlere uygun olarak, kullandığı makine ve malzemeleri profesyonel işçiliğiyle buluşturmaktadır. Temelden gelen sağlam işçilik ve yenilikçi bakış açımızla kalıp imalatı alanında geniş ve kapsamlı çalışmaları hizmetinize sunmaktayız. Bu hizmetler, bina ve çeşitli yapıların oluşturulması ve korunması için önemli bir role sahiptir.

Radye Temel Kiriş İmalatı

Radye temel kiriş imalatı hizmeti, Asun inşaat tarafından alabileceğiniz hizmetlerdir. Bina temelinin oturmuş olduğu zeminde, büyük bir değişiklik varsa, kirişsiz radye temel donatılar kullanılacaktır. İmalatlarımız arasında, kirişli radye jeneral temel seçeneği de yer almaktadır. Kirişli radye temeller, kirişsiz temellere göre daha fazla moment etkiye maruz kalmaktadır. Ancak kirişli radye temeller, kirişli döşemelerin ters çevrilmiş haline çok benzerdir. Bu durum ise kirişlerin kesit bakımından uygunluk göstermesine yardımcı olur.

Genellikle, plak kalınlıklarının ekonomik bir kalınlıkta olmasını sağlamak için taşıyıcı olan duvarların ve kolonların ters ya da düz kirişlerden oluşması gerekir. Aynı zamanda, perde duvarlı radye temeller, oturma yapısı yüksek yapılarda sık sık kullanılır. Çünkü yüksek rijitlik vermektedirler. Radye temel kiriş imalatı için farklı tip çeşitleri olan seçenekler de vardır. Firmamız çalışanları, bu seçenekleri üretirken, kalite kapsamını göz önüne alarak, hareket ederler. Kirişli radye temel imalatlarının çeşitleri ise; düz kirişli, ters kirişli olarak iki seçeneğe ayrılır. 

Düz kirişli radye temeller, kiriş bulunan döşeme sistemlerinin ters çevrilmiş şekline benzer. Yani kirişlerin yapıların üst kotalarına doğru bakmış hali gibidir. Ters kirişli radye temel sistemleri ise normal kiriş döşemelerinin aynısıdır. Yani kirişler yapının oturduğu zemine bakacak şekilde imal edilir.

Perde Kalıp İmalatı

Perde kalıbı oldukça geniş bir kategoriyi kapsayan çalışmalardır. Bu sistemler, her an ve her durum için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Perde kalıp imalatı alanında ülkemizde ve dünyada oldukça kaliteli üretimler yapmaktayız. Özellikle, ülkemizde yükselti ve engebelerin çok olması, inşaat ve şantiye için bazı riskleri de beraberinde getirir. Ancak yine de perde kalıplarının kullanımı için firmamızdan sık sık bu yönde hizmetler talep edilmektedir.

İnşaatlar için özel olarak yapılan bu sistemler, endüstriyel zemin hizmeti veren firmamız için basit adımlarla gerçekleştirilir. Perde kalıp imalatı, çevre perde duvar çalışması şeklinde yapılarak inşaatları dış etkenlerden korumaya yardımcı olur. Ardından yapının ise toprak ile ilişkisini kesmek adına mantolama ve nem izolasyonu da yapılır. Böylece hem yapı hem de çevre güvenliği sağlanmış olur. Perde duvar sistemleri için firmamızdan hizmet aldığınızda düşük maliyetler üzerinden fiyat teklifi alırsınız. Aynı zamanda, bu alanda uzmanlaşmış ustalarımız üst düzey bir işçilik ile kalıp imalatına yön vermesi memnuniyetinizi sağlayacaktır. Perde kalıp imalatları hizmeti alarak, işlemin yapılacağı alanda binaya, dayanıklılık, süneklik ve rijitlik katmış olursunuz.

Bu sistemin temel görevi ise yatay yükleri taşımak ve binanın yatay bir şekilde ötelenmesine engel olmaktır. Dolayısıyla perde kalıpları, ustalarımız tarafından sünek olacak şekilde ayarlanır. Bu gibi işlemler ise ancak işinin ehli ustalar tarafından yapılabilir. Yani Asun inşaat olarak, sizlere perde kalıbı hizmet konusunda kaliteli bir işçilik çıkarıyoruz.

Döşeme Kalıbı İmalatı

Yapıları katmanlarına ayıran ve üstüne aldığı yüklerin kendi ağırlığıyla birlikte mesnet yardımıyla taşıyan elemanlara döşeme kalıbı ismi verilmektedir. Yapı üzerindeki en önemli destekleyici elemanlardan biri de diyebiliriz. Aynı zamanda, statik bir dengenin yakalanması ve sağlanabilmesi için bu imalatın yapımı bir hayli önemlidir. Yapıların yüklere karşı sağlamlığının artırılması için alanında uzman olan çalışanlarımız titiz bir çalışma yürütmektedir. Döşeme kalıpları, kendi ağırlıkları dahil olmak üzere bir üst kattan gelen yükleri de taşıyan bir sistemdir. Bu yükler, insan, eşya ve benzeri çeşitli ağırlıkları kapsar. Yani bu anlamda ağırlıklar farklılık göstermektedir. Döşeme kalıpları üzerine binen yükler, özel bir sistem sayesinde kolon ve kirişlere taşınır.

Döşeme kalıbı imalatı için yapılan bu yöntem, kiriş ya da hatıl kalıpları yapılırken aynı anda gerçekleştirilir. Bu kalıp sistemleri, bina ve yapıların diğer unsurlardan gelen yükleri rahatlıkla taşıyabilmesi için destek amacıyla yapılır. Döşeme altı ile yapılan bu destekler, binayı korumaya yardımcı olur. Genellikle, döşeme altı destekleri için kullanılan malzemeler arasında kereste de yer almaktadır. Döşeme kalıpları anlamında uzman olan ustalarımız, plywood ve kereste kullanımlarıyla bu işlemi tamamlamaktadır. Ancak hazır döşeme kalıpları da binanın desteklenmesi için kullanılabilecek seçenekler arasındadır.

Döşeme kalıp imalatları, farklı tip kullanım alanlarında değerlendirilebilir destekleyicilerdir. Bu nedenle, yapı yöntemleri ve teknikleri farklılık gösterir. Klasik sistemli, modüler, tırmanır, kayar, tünel kalıp ve kalıpsız olarak birçok seçenekte hizmeti firmamız üzerinden talep edebilirsiniz. Döşeme kalıplarının kullanılın malzemeye göre de çeşitleri bulunmaktadır.

Soket Kalıp İmalatı

Asun inşaat olarak, kategorilerimiz arasında, soket kalıp imalatı hizmetine de yer vermekteyiz. Bu uygulamalar, temel yapı sistemleri için kullanılmaktadır. Zemin taşıma değerleriyle bina yüklerinin hesaplanarak temel kesit ve biçimleri belirlenerek yapılmaktadır. Betonarme kolonların temellerle bağlantısının yapılabilmesi için geleneksel yöntemler kullanılarak soketler temellere sokulur. Ardından ise betonlama işlemine başlanır. Hizmetlerimiz kapsamında, yerinde dökme olarak yapılan yuvalı temeller, özel bir hesaplama şeklinde planlanır. Bu işlemde, eğilme momentlerinin normal kuvvet oranlarına bağlı olarak, kolon kenarların 1,5-2 katından büyük olması şarttır.

Yuva cidar kalınlıkları ve kolon yüzleri, yuva kenarının iç yüzü arasında sonradan doldurulur. Ancak doldurulacak olan boşluk kalınlığının en az değerleri için bile yuva yüksekliğince kolon enkesit boyutlarının genişletilmesi gerekir. Soket kalıp imalatı, faaliyet alanına bağlı olarak yapılacak hesaplamalar doğrultusunda verilen bir hizmettir.

Firmamız nezdinde temelden gelen işçilik sayesinde, bütün bu aşamaları sıfır tolerans ve sıfır hatayla yapmaktayız. Çünkü soket kalıp imalatı, oldukça detaylı ve hesaplamalı bir iştir. Kolonun yuva içinde kalan bölümünde ve yuva iç yüzlerinde, yapılacak olan imalat biraz zorludur. Ancak ustalarımız, bu işin üstesinden gelerek, yuva yüksekliğinin miktarının azaltılması için kenetler oluşturmaktadır.

Özellikle, radye temellerde, yuvaların boşluklu ve plak kalınlığının içinde bırakılması durumunda, radye plağın zorlandığı mesnetlerin zayıflaması söz konusu olacaktır. Soket kalıp imalatı hizmetinin kolon pabuçları uygulaması şeklinde yapılması, yuvalı temel sistemlere bir alternatif olmaktadır. Soket kalıp imalatları esnasında, kolonların tabanında dört köşeli olarak ya da çevreye konulacak olan minimum 4 çelik kolon pabuç, betonu kalıp içine konulmalıdır. Daha sonra, kolonun betonu dökülerek işlem tamamlanabilir. Firmamız üzerinden kalıp imalatı alanında geniş çaplı hizmetler alabilirsiniz. Alacağınız hizmetler, uluslararası standartlara uygun ve kaliteli işçilikler kullanılarak yapılır.